piątek, 11 stycznia 2013

Przepis na szybkie i chrupiące bułki chłopskie

Szybkie bułki chłopskie
Kto nie lubi zjeść świeżej, chrupiącej bułeczki na śniadanie? Myślę, że niewiele jest takich osób, które odmówiłyby schrupania domowego wypieku.
Skąd w nazwie "chłopskie"? Właściwie to nie wiem, może dlatego że robi się je szybko, prosto, a każdy "chłop" (jak i inny żarłok :P) porządnie się nasyci już 2-3 bułkami. To odróżnia domowe bułki od tych sklepowych. Nie dość że nie są twarde jak kamień na drugi dzień, dają sytość 3 razy szybciej, to, co najważniejsze, są 100 razy smaczniejsze!

 Przepis na bułki zapożyczyłam ze strony mniammniam.com -Szybkie chrupiace bułki chłopskie, oczywiście wprowadziłam drobne modyfikacje - jak zawsze, co bynajmniej nie oznacza że przepis nie był doskonały! Po prostu zawsze muszę wtrącić swoje przysłowiowe "trzy grosze".


Składniki (na 12 bułek):

  • 250 g mąki 450,
  • 250 g mąki 650,
  • 33 g drożdży zwykłych,
  • 1 łyżeczka cukru,
  • 1 łyżeczka soli,
  • 100 ml oliwy/oleju (u mnie Kujawski),
  • 1 jajko,
  • 250 ml mleka.


Na wierzch:

  • łyżka oliwy/oleju,
  • łyżka mleka,
  • mak/słonecznik/sezam/pestki dyni - to co mamy.

Sposób przyrządzenia:

Do szklanki wrzucamy pokruszone drożdże, posypujemy je cukrem i czekamy 2-3 minutki aż zaczną się rozpuszczać. Pomagamy sobie łyżką, rozcierając drożdże, następnie dodajemy łyżkę mąki i 1/3 szklanki ciepłego mleka (nie gorącego!). Mieszamy i i odstawiamy, czekając aż drożdże podwoją swoją objętość.

W tym czasie, do miski przesiewamy mąkę z solą, mieszamy i na środku robimy dołek, do którego wlewamy gotowe drożdże, jajko, mleko i olej/oliwę. Całość zagniatamy lub miksujemy robotem na najniższych obrotach. Ciasto powinno być gładkie i jednolite. Możemy kilka minut je pomęczyć, aby wtłoczyć w nie więcej powietrza.

Ciasto na chłopskie bułki

Tak przygotowane ciasto zostawiamy w misce wysmarowanej tłuszczem, dzięki czemu nie przyklei się do ścian i dna miski, natomiast z góry przykrywamy przezroczystą folią. Odstawiamy dokładnie na 20 minut w ciepłe miejsce.

Po tym czasie wyciągamy ciasto z miski i na blacie rozciągamy/rozklepujemy je na prostokąt. Następnie składamy je na 3 od krótszego boku.
Kolejne etapy składania ciasta
Tak złożone ciasto delikatnie rolujemy (w tę samą stronę co składaliśmy ciasto). Kiedy ciasto będzie miało długość około 40-50 cm, kroimy je na 12 - w miarę równych - części.

Toczenie bułeczek

Następnie każdą porcję BARDZO delikatnie toczymy w kulę, ale nie staramy się tego robić na siłę, tylko tyle, na ile ciasto samo się poddaje. Dzięki temu otrzymamy ładne, nieregularne kształty. Bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na macie silikonowej i odstawiamy do wyrośnięcia na 15 minut.

Bułki ułożone ma macie silikonowej

W tym czasie nastawiamy piekarnik do 200 stopni i przygotowujemy mieszankę mleka i oleju. Wyrośnięte bułeczki smarujemy tak przygotowaną emulsją i posypujemy wybranymi dodatkami (u mnie to słonecznik).

Bułki chłopskie przed włożeniem do piekarnika

Bułki pieczemy 20-25 minut, aż  do ich zarumienienia. Jeśli nie mamy pewności, czy już są upieczone, to możemy wziąć jedną do ręki (pamiętajmy, że są gorące!), postukać od spodu i sprawdzić, czy wydaje głuchy dźwięk.

Bułka chłopska od środka

Upieczone bułki chłopskie standardowo studzimy na kratce i pilnujemy ich, bo znikają w niewyjaśnionych okolicznościach ;)

6 komentarzy:

  1. Szkoda, że taki fajny blog ma tak mało odwiedzających!

    OdpowiedzUsuń
  2. śliczny blog dodaję do obserwowanych .
    http://lubieessc.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli chodzi o smak to z bułkami to ma nie za wiele wspólnego ;-(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A jaki smak powinna mieć bułka? Wikipedia (choć to źródło mało wiarygodne) podaje: "Bułka – odmiana delikatnego pieczywa, najczęściej pszennego, żytniego lub kukurydzianego, w formie niewielkiej nieco spłaszczonej kulki o masie od około 30 do 100 gramów[potrzebne źródło]. Czasem może być posypana makiem, sezamem lub kruszonką, może też zawierać słodkie nadzienie" .
      Wydaje mi się, że mieszczę się w ramach znaczenia terminu "bułka".
      Rozumiem natomiast, że komuś mogą bułeczki nie smakować - to rzecz gustu. Pozdrawiam! :)

      Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...