środa, 14 listopada 2012

Wakacje za 5zł? To możliwe!

W Polsce najniższa krajowa w roku 2012 to 1500zł brutto, co na tzw. rękę daje nam mniej więcej 1111,86zł (wg e-prawnik.pl). Większość moich znajomych zarabia właśnie tyle (o ile w ogóle ma pracę), jedynie część mężczyzn otrzymuje pensję o około 1000zł wyższą, i może ze dwie, trzy osoby, które pracują w administracji publicznej i należą im się wszelkie dodatki i tzw. stażowe. Spora część pośród tych "pracujących" z mojego otoczenia ma umowy "śmieciowe", a niektóre są na stażu z Urzędu Pracy (około 900zł brutto - 700zł netto) bez szans na przedłużenie umowy czy zmiany stosunku pracy na pełny etat.


Oczywiście dookoła nas są i tacy, którzy prowadzą dobrze prosperujące firmy, czy posiadają wykształcenie i kwalifikacje (albo "plecy"), które pozwalają im obejmować dobrze płatne stanowiska w dużych firmach. Ja jednak skupiam się na sytuacji, w której znajduje się większa część polskiego społeczeństwa, ponieważ sama do tej części należę i mogę pisać na blogu w oparciu o własne doświadczenia. Zdaję sobie doskonale sprawę, że poniekąd uciekam się do generalizacji, a także z faktu, że używam słowa "większość" nie opierając się na solidnych statystykach. Przyznaję się bez bicia, że ulegam tu powszechnie panującej opinii.

euro zdjęcie stockowe autorstwa www.pixmac.pl

Wróćmy jednak do sedna niniejszego posta. Biorąc pod uwagę powyższe liczby, dodając do tego konieczność spłacania kredytów, ponoszenia wydatków z tytułu utrzymania domu i rodziny - trudno jest cokolwiek zaoszczędzić, odłożyć na czarną godzinę czy na wakacje, nowy komputer dla dzieci, czy meble do salonu, by wreszcie pozbyć się tej PRL-owskiej meblościanki! Dlatego postanowiłam, że na dobry początek tego bloga przedstawię Wam prosty sposób na zaoszczędzenie przyzwoitej sumki pieniędzy - jak dużej, to zależy tylko i wyłącznie od Was.

Na początek mały test. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania:

 1. Czy chciałabyś/chciałbyś zaoszczędzić trochę pieniędzy?
 2. Czy uważasz, że oszczędzać mogą tylko bogaci?
 3. Czy według Ciebie, oszczędzanie jest czymś trudnym i skomplikowanym?
 4. Czy powinno się poczekać z oszczędzaniem na lepsze, łatwiejsze czasy?
 5. Czy byłabyś/byłbyś w stanie odłożyć każdego dnia 5zł?

angielski word tak zdjęcie stockowe autorstwa www.pixmac.pl


Czy większość Twoich odpowiedzi brzmiało: "TAK"? Nie trudno było to przewidzieć. Każdy chciałby odłożyć "trochę grosza". Wydaje nam się, że nie mamy z czego odłożyć, bo wszystkie pieniądze idą na bieżące wydatki. Oszczędzanie może być i skomplikowane i proste, w zależności od tego, jaką formę oszczędzania wybierzemy. I nie ma co czekać na lepsze czasy! Zadbajmy sami o to, by żyło nam się lepiej, a możemy tego dokonać, wprowadzając  w nasze życie prostą metodę oszczędzania.


Najpopularniejsza metoda, z jaką się spotkałam wśród przyjaciół i rodziny, to odkładanie 5zł (monet pięciozłotowych) do specjalnie przygotowanej skarbonki. Mamy dwie możliwości:

 1. pierwsza z nich zakłada odkładanie każdej monety o nominale 5zł jaka nam wpadnie w ręce - wracamy z zakupów i wrzucamy do skarbonki wszystkie pięciozłotówki. W tym przypadku bywa różnie, czasami przez kilka dni możemy nie mieć żadnej sposobności, by sięgać po skarbonkę, innym razem może być wręcz odwrotnie, kiedy kupujemy gazetę płacąc banknotem 50zł a sprzedawca wydaje nam w pięciozłotówkach. Wówczas powinniśmy bez mrugnięcia okiem wszystkie monety wrzucić do pojemnika. W tym przypadku trudno jednoznacznie określić wysokość przewidywanych oszczędności.
 2. druga opcja zakłada systematyczność i dyscyplinę - każdego dnia wrzucamy do skarbonki 5 zł. Łatwo więc policzyć, że wciągu miesiąca odłożymy 150-155zł, co daje nam w ciągu roku oszczędność w wysokości 1825zł.
Według mnie, kwota 1825zł to całkiem przyzwoita suma. Taka kwota wystarczy, by zaplanować wakacje nad Bałtykiem przez 10 dni dla 2 osób (oczywiście przy odpowiednim rozplanowaniu wydatków), można również wysłać dwoje dzieci na obóz pod namiotami, czy wreszcie zakupić wymarzony komputer, mebel, skuter etc.

Jeśli uznasz, że 5 zł dziennie przerasta Twoje możliwości, to odkładaj po 2zł albo nawet 1zł, ale rób to systematycznie i nie pozwól sobie na odstępstwa. Dzięki temu, zamiast wydawać "drobne" na batony, drożdżówki czy zbędne drobiazgi możesz zgromadzić pierwsze oszczędności. Życzę sukcesów i wytrwałości. Ja z dniem obecnym rozpoczynam odkładanie pięciozłotówek.

Czy znacie inne ciekawe sposoby na domowe oszczędzanie, które można zastosować przy skromnym budżecie? Zapraszam do dzielenia się pomysłami.

3 komentarze:

 1. Witaj, z tymi pięciozłotówkami próbowałam, ale pod koniec miesiąca jak brakowało wybierałam ze słoiczka:/ Ja robię tak: wracając z każdych zakupów, opróżniam zawartość portfela z bilonu i wrzucam do skarbonki. Zostawiam jedynie banknoty. Po miesiącu - dwóch zliczam bilon (zazwyczaj jest to 100-150 zł) idę do zaprzyjażnionego sklepu który wymienia mi na banknoty i wpłacam na konto oszczędnościowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam :)
   odkładanie drobnych monet to też dobry sposób! Aczkolwiek u mnie się nie sprawdził, ponieważ zbyt często pojawiał się problem właśnie z brakiem "drobnych" podczas płacenia, co skutkowało bieganiem po innych sklepach, "donoszeniem" reszty, czy wydawaniem reszty niemalże w groszówkach.
   Tak jak pisałam w poście, trzeba dostosować oszczędzanie do własnych możliwości. Zamiast 5 zł można odkładać 2 zł lub 1 zł.

   W każdym razie gratuluję chęci i sukcesów. W tym przypadku metoda jest mniej istotna, ważniejszy jest efekt :)

   Usuń
 2. Moi rodzice stosują ten sposób i działa. Ja natomiast mam trochę inne pomysły. Zapraszam do zerknięcia tutaj: http://manageplus.pl/jak-oszczedzac-na-wakacjach/

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...